Bopperbull Digefist цврст зачукуван бакар Турски грчки арапски сад за кафе, производител на кафе, Cezve Ibrik briki со дрвена рачка, густа 2 мм

Bopperbull Digefist цврст зачукуван бакар Турски грчки арапски сад за кафе, производител на кафе, Cezve Ibrik briki со дрвена

Достапно за вашата нарачка
DEN 2.67
Залиха:

Дебела зачукана бакарна турска сад за кафе. Рака направена во Турција. Може да се уверите дека ова ќе трае многу генерации за разлика од другите тенки имитации што се наоѓаат на! Калај наречен - дрвена рачка. Дебелина на бакар : 2 мм капацитет : 5-6 чаши Демитасе, висина : 4 "дијаметар во основа : 3,75" Тежина : 11 мл. Дебела зачукана бакарна турска сад за кафе. Рака направена во Турција. Може да се уверите дека ова ќе трае многу генерации за разлика од другите тенки имитации што се наоѓаат на! Калај наречен - дрвена рачка. Дебелина на бакар : 2 мм капацитет : 5-6 чаши Демитасе, висина : 4 "дијаметар во основа : 3,75" Тежина : 11 мл. Со мала грижа, вашиот производител на кафе ќе ви обезбеди долгогодишно работење и задоволство. Вашиот производител на кафе е направен со бакар што е избор на гурмански професионалци за готвење. Се смета за најдобар практичен спроводник на топлина. Примарна е предност е тоа што бара само ниска до умерена топлина за да се добијат најдобри резултати. Ова е причината зошто бакарот е совршен материјал што треба да се користи за турски садови за кафе. Тој е обложен со калај кој е најчесто најпосакуваниот избор за прибор за готвење бакар (калај е метал во сребрена боја во вашиот тенџере). Пред да користите измијте го вашиот нов производител на кафе во топла вода со благ сапун или детергент за садови. Суштински мерки на претпазливост никогаш не ставете го вашиот сад за кафе во машина за миење садови. Никогаш не зовријте го тенџерето суво. Никогаш не користете метални прибор за да го промешувате кафето. Користете само дрво или пластични лажици. Никогаш не користете челична волна или абразивни влошки што можат да ви го почешаат тенџерето за кафе. Чистење Можете да ги користите комерцијално достапните материјали за чистење за бакар или калај за да го исчистите садот за кафе ако треба, но запомнете дека е во ред да го оставите тенџерето да се затемни. Додава карактер! Надвор : Не абразивна подлога или сунѓер е најдобра. Внатре : Калајот е мек метал и треба да се исчисти само со сад или сунѓер. Никогаш не користете абразивни материјали за чистење како што се влошки за чистење или метални гребени на тенџере за кафе. Исплакнете темелно по миењето и исушете се за да избегнете забележување. Најдобро е да го исплакнете веднаш по употребата, така што преостанатите мелења на кафе не се исушат и зацврстуваат.

Кон својствата

Најдобри предлози во категоријата