Гроздобер фотографија на Бликсен Финеке и сопругата, Ева Ф. Диксон во Адис Абаба1935

Гроздобер фотографија на Бликсен Финеке и сопругата, Ева Ф. Диксон во Адис Абаба1935

Достапно за вашата нарачка
DEN 742.40
Залиха:

Испорачано во цврста пошта w/ не се наведнува налепница. Брз свет широк испорака. Загарантиран продавач. Оригинални отпечатоци од шведските архиви на фотографии. Ретки и историски. Испорачано во цврста пошта w/ не се наведнува налепница. Брз свет широк испорака. Загарантиран продавач. Оригинални отпечатоци од шведските архиви на фотографии. Ретки и историски. Големина на големината на фотографијата 2.5 "x 3,7" Барон Бор Фредрик фон Бликсен-Финек (25 јули 1886 година-4 март 1946 година) беше шведски барон, писател и африкански ловец на големи игри. Роден на аристократско шведско семејство, тој стана ангажирани со неговиот дански втор-братунин Карен Динесен и се ожени со неа во 1914 година во Кенија, каде што се поставија и водеа плантажа за кафе во име на нејзиното семејство. И покрај тоа Цитираше како вели, непосредно пред нејзината смрт, „Ако можев да посакам нешто назад од мојот живот, ќе биде да одам на Сафари уште еднаш со Брор.“ На 1 август 1928 година, тој го премажи британскиот Аристократ quаклин Хариет „Коки“ Александар. [1] Кога го посети во Кенија од шведскиот авантуристи и авијатичар Ева Диксон во 1932 година, додека „Коки“ ја посетуваше нејзината мајка во Англија, бракот брзо заврши, бидејќи тој и Ева стана loversубовници. [2] Во 1935 година, тој и „Коки“ се разведоа, [1] и следната година се ожени со Ева во Newујорк, а тие го поминаа својот меден месец заедно со Ернест Хемингвеј и неговата сопруга Марта Гелхорн пловејќи низ Куба и Бахамите. [2] во март 1938 година, Ева Диксон фон Бликсен-Финек почина во сообраќајна несреќа пред Багдад, на пат назад од Калкута, откако беше принудена да се откаже од својот голем сон да го вози патот на свилата во Пекинг. [2] Бор фон Бликсен-Финке не дознал за нејзината смрт до 28 јули 1938 година, а тој бил уништен од вестите. [2] Тој ја напушти Африка по 25 години и се врати во родната Шведска, каде што почина во 1946 година, на 59-годишна возраст, од повреди по несреќата на автомобил во кој бил патник. За многу години фон Блексен-Финкк истрча фирма на водичи за сафари, а меѓу неговите клиенти беше Едвард, принцот од Велс. „Лов со.

Кон својствата

Најдобри предлози во категоријата