Сребрен доказ за сребрен доказ во Вајоминг, изборот на САД, не е опкружено нане во САД

Сребрен доказ за сребрен доказ во Вајоминг, изборот на САД, не е опкружено нане во САД

Достапно за вашата нарачка
DEN 3.33
Залиха:

Сребрен доказ за сребро во 2007 година. Доказ за скапоцен камен. 90% сребро, ака монета сребро. Спакувано во 2 на 2 архивски безбеден флип. 44 -ти државен квартал издаден од САД. Обратната страна на четвртина од Вајоминг се одликува со коњички коњ и возач со натписи во државата за еднаквост, Вајоминг и 1890 година. Коњот и возачот го симболизираат дивиот западен наследство на Вајоминг. Бафало Бил Коди го персонализираше ова во своето шоу за патувања во Wild West. Прво населено со крзно трапери, Форт Ларами, Вајоминг, подоцна стана популарна дестинација за пионерите кои патуваат по патеката во Орегон. Вајоминг беше прекар „држава за еднаквост“ заради историската улога во воспоставувањето на еднакви права на гласање за жените. Вајоминг беше првата територија што додели „женско право на глас“ и стана првата држава во нацијата што им овозможи на жените да гласаат, да служат на жири и да одржуваат јавни функции. Во 1924 година, Нели Тејло Рос стана првата жена избрана гувернер на Вајоминг. Во 1933 година, Рос стана првата жена назначена за директор на нане на Соединетите држави.

Кон својствата

Најдобри предлози во категоријата