Тег 2 ПАРЧИЊА КИ-040 360 Степен Ротационен Енкодер Модул Сензор За Тули Прекинувач со кликање Со Капаче На Копчето За Arуино

Тег 2 ПАРЧИЊА КИ-040 360 Степен Ротационен Енкодер Модул Сензор За Тули Прекинувач со кликање Со Капаче На Копчето За Arуино

Достапно за вашата нарачка
DEN 143.84
Залиха:

Тип : Ки-040 Ротари Декодер Енкодер. Работен Напон : 5 V. еден круг број на пулсот : 20. Големина : 30х19х28мм/1, 18х0, 75х1,10 Инчи (Lx Wx H). Пакет : 2 ПАРЧИЊА. За разлика од бројот на ротирачки потенциометар, бројот на ротација не е ограничен. Со копчето на ротациониот енкодер може да се ресетира во почетната состојба, која почнува да брои од 0. Опис : Тип : Ки-040 Ротари Декодер Енкодер. Работен Напон : 5 V. еден круг број на пулсот : 20. Ширина : 19мм/0,75 Инчи. Должина : 30мм/ 1,18 Инчи. Висина : 28мм/1,10 Инчи. Материјал На Капачето На Копчето : Алуминиумска Легура. Дијаметар На Капачето на Копчето : 14мм/ 0,55 Инчи. Висина На Капачето на Копчето : 17мм/ 0,67 Инчи. Пакет : 2 ПАРЧИЊА. Опис на пин : КЛК-еквивалентно на излезот А во обичниот енкодер. ДТ-еквивалентно на излезот Б во обичен енкодер. ГНД-еквивалентно на излезот Ц во обичен енкодер. SW - ресетирање прекинувач. + (VCC) - позитивно снабдување на единицата. Ротациониот енкодер КИ-040 е ротационен влезен уред од 360 степени (т.е. контролно копче) што дава показател за тоа колку копчето е ротирано и во која насока се врти. Тоа е одличен уред за контрола на степер и серво мотор. Можете исто така да го користите за контрола на уреди како дигитални потенциометри. Идеален е за навигација во менијата на екранот или земање влезови како што се броеви или текстуални знаци. Опсегот на влез може лесно да се дефинира и мапира во софтверот. Во овој кодер е вграден прекинувач со копче. Ако притиснете на вратилото, нормално отворениот прекинувач "SW" ќе се затвори. Ова може да се користи како прекинувач За Вклучување/Исклучување, за промена на контролните функции, опсези, избирање ставка од менито или внесување број. Вратилото " Д " на енкодерот може да биде опремено со копче за користење во производ.

Кон својствата

Најдобри предлози во категоријата